Konie to wbrew pozorom dość delikatne zwierzęta o bardzo specyficznym układzie pokarmowym. Ich organizm jest przystosowany do pobierania pokarmu ubogiego w energię. Sposób żywienia poszczególnych osobników powinien być uzależniony od ich indywidualnych potrzeb. Inne wymagania mają konie wyścigowe, inne zaś źrebaki, a jeszcze inne, te w podeszłym wieku. Co jest dozwolone w karmieniu konia, a czego lepiej unikać? Podpowiadamy.
Jakie składniki muszą się znaleźć w diecie konia?
Konie potrzebują białka, witamin, minerałów, a także energetycznych składników odżywczych, takich jak węglowodany czy tłuszcze oraz odpowiedniego nawodnienia. W żywieniu tych zwierząt wykorzystuje się kilka typów pasz. Podstawowa pasza dla koni to pasza objętościowa. Uzupełnieniem diety tych zwierząt są pasze treściwe, czyli balancery. Oparte są one o ziarno zbóż lub siano. Ich zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych i minerałów w skoncentrowanej dawce. Tego typu produkty należy podawać zwierzęciu w niewielkich ilościach. Najczęściej dostępne są w formie musli bądź granulatu.
Jakie warzywa i owoce można podawać koniom?
Konie lubią owoce i warzywa, jednak nie wszystkie rodzaje są dla nich bezpieczne. Dozwolone są jabłka i gruszki, owoce leśne, banany, pomarańcze czy brzoskwinie. Jeśli chodzi o warzywa, najpopularniejszą, lubianą przez konie przekąską z pewnością jest marchew. Dobrze jednak urozmaicić dietę tego zwierzęcia również o inne warzywa, na przykład pietruszkę, burak, seler, sałatę czy pasterniak. Można podawać mu również czosnek, jednak w bardzo niewielkich ilościach.
Jakie warzywa i owoce są niedozwolone w diecie koni?
Wśród niebezpiecznych owoców dla koni wymienia się awokado, które może doprowadzić do zaburzeń oddychania i krążenia, a także kaki, ponieważ wywołuje ono bolesną kolkę. Z kolei cytryna, limonka i grejpfrut, nawet w niewielkich ilościach mogą doprowadzić do zakwaszenia organizmu, a tym samym zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej u konia. Wśród warzyw zakazanych wymienia się kapustę, kalafior, brokuł, ziemniaki, cebula, brukselkę, a także wszelkie rośliny strączkowe.
Co jest niedozwolone w żywieniu koni?
W żywieniu koni nie można wykorzystywać wszystkich roślin, ponieważ część z nich stanowi zagrożenie dla tych zwierząt. Dlatego prowadząc zwierzę na łąkę czy pastwisko, warto wcześniej sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się niebezpieczne dla niego, trujące rośliny i krzewy. Wśród gatunków, które zagrażają koniom, można wymienić: bukszpan, cis, skrzyp bagienny, orlicę, jaskier, dąb szypułkowy, konwalię majową czy wilkomlecz.