Jak żywić konie, by były zdrowe?

admin

Sposób żywienia koni różni się w zależności od wieku zwierzęcia i jego aktywności fizycznej, a także ewentualnych chorób i nietolerancji. Wbrew pozorom, zwierzęta te mają wrażliwy układ pokarmowy, dlatego tak ważne jest, żeby przestrzegać pewnych zasad dotyczących komponowania ich codziennego jadłospisu. Jak żywić konie, by były zdrowe? Podpowiadamy.

Podstawą żywienia koni są pasze objętościowe

Bez wątpienia podstawą żywienia wszystkich koni, są pasze objętościowe. Zalicza się do nich na przykład siano. Warto zapewnić zwierzęciu do niego stały dostęp, ponieważ w przypadku koni, szczególnie ważne jest, aby miały one możliwość wypełniania układu pokarmowego w sposób ciągły, dzięki czemu neutralizowane są soki żołądkowe. 

Dlatego podawanie 1-2 kilogramów siana na 100 kg masy ciała zwierzęcia to absolutne minimum, które pozwala zapobiegać pewnym problemom zdrowotnym. Do pasz objętościowych zalicza się nie tylko siano, ale również sianokiszonki, sieczki czy słomę. Z kolei trawokulki dla koni to pełnowartościowe pasze objętościowe o wysokiej zawartości włókna. Z tego powodu, produkty takie można bezpiecznie stosować nawet w przypadku zwierząt cierpiących z powodu różnego rodzaju chorób metabolicznych. Pasze objętościowe należy podawać koniom co najmniej 5 razy dziennie.

Czy warto podawać koniom pasze treściwe?

Mimo że podstawą diety koni powinny być pasze objętościowe, to jednak nie powinniśmy zapominać o podawaniu zwierzęciu również pasz treściwych. Stosunek tych pierwszych do drugich powinien wynosić mniej więcej 8:2. W każdym przypadku należy jednak indywidualnie dopasować stosunek poszczególnych pokarmów, między innymi do wieku, wagi, a także trybu życia zwierzęcia. Wśród pasz treściwych wymieniamy m.in. jęczmień, owies czy specjalne musli dla koni. Zwierzęta wyścigowe, zwłaszcza w sezonie, mogą wymagać dodatkowej suplementacji i podawania na przykład elektrolitów.

Czy koniom można podawać warzywa i owoce?

Warto podawać koniom warzywa i owoce, ponieważ produkty te pozwalają szybko uzupełnić niedobory niektórych witamin i minerałów. Zwierzęta te lubią marchew. Można im ją podawać w całości lub pokrojoną. Szczególnie warto karmić je nią w okresie jesienno-zimowym. Do ich jadłospisu dobrze jest włączyć również jabłka, gruszki, buraki, seler, maliny, dynię, kukurydzę, a także koniczynę białą i czerwoną czy trawę łąkową. Nie zapomnijmy również o właściwym nawodnieniu zwierzaka. Każdego dnia w zależności od masy i wagi, koń powinien wypijać od 30 do 70 litrów wody. Latem wartość ta może być nawet pięciokrotnie wyższa. 

Zobacz też

Zostaw komentarz