Lawenda – jej właściwości zdrowotne i kosmetyczne

admin

Lawenda to jedna z tych roślin, które zaskakują swoimi uniwersalnymi właściwościami. Dla jednych jest naturalnym lekiem na wiele przypadłości, dla innych ozdobną rośliną, bez której trudno wyobrazić sobie krajobraz Prowansji i innych regionów śródziemnomorskich. Co warto wiedzieć na temat tego daru natury? W jaki sposób można korzystać z jej mocy?

Lawenda — charakterystyka  i występowanie

Lawenda cieszy się coraz większą popularnością, a jej sadzonki ma w swej ofercie każdy szanujący się sklep z bylinami. Na świecie występuje ponad 40 gatunków lawendy, przy czym większość z nich można spotkać w rejonie Morza Śródziemnego oraz na Półwyspie Arabskim. Dla mieszkańców Europy najważniejszym gatunkiem jest lawenda wąskolistna, z powodzeniem uprawiana w krajach śródziemnomorskich i w Polsce. Jej wysokość waha się od 50 do 90 cm, a jej najbardziej charakterystyczną cechą są purpurowo-liliowe lub fioletowe kwiaty. To dzięki nim półkrzew ten świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna w wielu ogrodach. Jak jeszcze można z niej korzystać?

Prozdrowotne właściwości lawendy

Prozdrowotne właściwości lawendy znane są od dawna. Dla wielu osób roślina ta jest rewelacyjnym wsparciem w walce z napięciem nerwowym i bezsennością, warto też docenić jej antybakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości. Dzięki lawendzie można skuteczniej walczyć z wieloma problemami dotyczącymi przewodu pokarmowego i jego pracy. Napar z tej rośliny pomaga zwiększyć ilość wydzielanej żółci, a tym samym przyspieszyć proces trawienia. Napar z lawendy powinny docenić również te osoby, którym często dokuczają problemy z układem oddechowym. A w jakich przypadkach warto wykorzystać przeciwbólowe właściwości lawendy? Wiadomo, że roślina ta jest jednym ze skuteczniejszych środków na bóle migrenowe, a ze względu na swoje właściwości rozkurczające jest cennym wsparciem dla kobiet walczących z bólami menstruacyjnymi. Środki z dodatkiem lawendy mogą się też okazać ważnym wsparciem dla tych osób, którym dokuczają uciążliwe bóle reumatyczne.

Jak wykorzystać lawendę w kosmetyce?

Wiedza na temat lawendy sprawia, że można wykorzystać ją w codziennej walce o zachowanie pięknego wyglądu. Kosmetyczne właściwości tej rośliny zaskakują swoją wszechstronnością i skutecznością.  Jest ona ważnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry problemowej, szczególnie narażonej na stany zapalne. Preparaty z lawendą skutecznie wspierają proces regeneracji skóry, dlatego też z ich mocy chętnie korzystają osoby z cerą przesuszoną lub podatną na zmarszczki. Dzięki licznym witaminom i garbnikom, kosmetyki z lawendą skutecznie wzmacniają skórę i sprawiają, że jest ona lepiej odżywiona i nawilżona. Wyciąg z tej rośliny często pojawia się też w środkach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Odżywki i szampony z takim dodatkiem to bardzo dobre wsparcie dla osób borykających się z łupieżem oraz dla tych, którzy cierpią z powodu nadmiernego wypadania włosów. 

Zobacz też

Zostaw komentarz