Kawa – przez wielu uważana za napój, bez którego nie byliby sobie w stanie poradzić – cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Podczas gdy jedni upodobali sobie jacobs kronung (https://www.bee.pl/jacobs-kronung-niemiecka-kawa-mielona-500-g_p997486.html), inni sięgają po inne jej marki. Czy jednak producent i marka to jedyne rzeczy, na które powinniśmy zwracać uwagę właśnie w kontekście kawy? A może patrzeć również na coś innego? O tym opowiemy w naszym krótkim artykule.

Podstawowe rodzaje kawy

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kawy jest jej rodzaj. Na półkach sklepowych znaleźć możemy aż trzy typy tego napoju, a każdy z nich występuje w nieco innej formie:

  • kawa ziarnista, a więc taka występująca w ziarnach, uważana jest za najlepszą, bo jest też taką najbliższą naturze; nie uległa wielokrotnemu przetworzeniu i zachowała wszystkie właściwości znane z jej pierwotnej formy; wymaga jednak uprzedniego zmielenia, które wydobywa z niej wszystkie właściwości (w tym niesamowity aromat);
  • kawa mielona to taka, której ziarna uległy już zmieleniu, a której również blisko jest naturalnej formie kawy; jest gwarantem intensywnego aromatu oraz zachowaniu wszystkich wartości smakowych, ale też tych pro-zdrowotnych, bez potrzeby umiejscawiania w niej substancji mających na celu poprawę smaku;
  • kawa rozpuszczalna, najgorsza z tych wymienionych, uległa wielokrotnemu przetworzeniu, by można było ją zaparzyć poprzez zalanie bez osadu na dnie kubka; zawiera znacznie mniej kofeiny, co niektórzy mogą uznać za plus – tak naprawdę jednak bogata jest również w substancje nie do końca zdrowe; dlatego też powinna ona być naszym ostatnim wyborem, a na pewno nie takim na regularne spożywanie.

Kawa – na co jeszcze zwracać uwagę?

Istnieje wiele czynników determinujących to, czy dana kawa jest dobra i choć podstawą i czymś wyjściowym dla nas powinien być jej rodzaj (więcej na ich temat mówimy powyżej), warto zwrócić też uwagę na inne elementy. Wybierzmy kawę zaufanego producenta – swoje wyroby proponuje odbiorcom całe mnóstwo dostawców ze swoimi własnymi markami (w tym wspomniany przez nas już Jacobs ze swoją kawą jacobs kronung). Ważne, żeby producent był zaufany i sprawdzony. Ważne w procesie wyboru jest też ustalenie intensywności, w jaką celujemy – jeżeli nie jesteśmy jej pewni, warto, abyśmy kupowali kawę w mniejszych opakowaniach. Szybciej przetestujemy każdy z jej stopni intensywności. Ważnym aspektem wpływającym na wybór jest też to, czy posiadamy w domu młynek lub ekspres. Jeżeli nie, nie powinniśmy decydować się na kawę ziarnistą, uważaną za najlepszą.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com